Nesnelerin ismini öğretme

Bu makale 571 defa görüntülendi.

  • Bebekler 9-12 aylık olduklarında adlandıramasalar da bazı oyuncak veya nesnelerin ismini bilebilirler. Mesela top nerede denildiğinde 1 metre uzağında bulunan topa bakabilirler.
  • Bu beceriyi öğretirken çocuğunuzun sevdiği oyuncakları ve sıklıkla kullandığı nesneler seçmeniz iyi olacaktır. Örnek verecek olursak araba, kitap, bebek gibi oyuncaklarını veya mama kaşığı, bardak, kaşık, tarak gibi sık kullandığı nesnelerin isimlerini öğreterek işe başlayabilirsiniz.
  • Peki öğretimi nasıl yapıyoruz. Öncelikle çocuğunuzun nesnelerin ismini bilip bilmediğini test etmelisiniz. Örneğin sevdiği topunu onun görebileceği yaklaşık 1 metre uzağına koyun, ardından dikkatini bir anlık başka bir yöne çekin ve top nerede? diye sorun. Eğer çocuğunuz 2-3 farklı zamanda yaptığınız bu denemelerde topa bakarsa topun ismini biliyor demektir.
  • Eğer topa dönüp bakmazsa ilk hedef olarak ona topu öğretmeye başlayabilirsiniz. Bunun için aynı şekilde topu onun göreceği bir yere koyarak top nerede diye sorarak çalışabilirsiniz. Eğer topa bakmazsa bak Ali burada bir top var diyerek dikkatini topa yönlendirin.
  • Yine ver talimatını da bu aşamada öğretmeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuz topu eline aldığında topu bana ver deyin. Eğer vermezse başlangıçta elinizi kaldırarak bunu yapabilirsiniz.
  • Eğer çocuğunuz oyuncaklarını vermek istemiyorsa bunu oyun haline dönüştürebilirsiniz. Topu sana veriyorum diyerek topu çocuğunuza verin, şimdi sıra sende hadi sende topu bana ver diyerek alma-verme oyunu oynamanız onun oyuncağını size vermesini kolaylaştırabilir. Bunu yaparken asla oyuncağı elinden zorlayarak almayın, bu onun sizle inatlaşmasına neden olacak ve bu eylemi öğrenmesini geciktirecektir.
  • Bir bebeğin oyuncağını bir yetişkin istediğinde vermeye başlaması genelde 12-15 aylar civarında başlar. Alma verme oyununda ilk başlarda bileğinden tutarak ve el sırtına dokunarak nesneyi elinize bırakmasına yardım edebilirsiniz. Zaman geçtikçe bu yardımı azaltın ve tamamen ortadan kaldırın. Çocuğunuz ilk istemenizde topu size verinceye kadar çalışmaya devam edin.
  • Top kelimesini öğrendikten sonra başka nesnelerle aynı çalışmaya devam edin. İlerleyen dönemlerde çocuğunuz bir nesneyi kendiliğinden de size vermeye başlayabilir, bu son derece iletişimsel bir jesttir.
  • Nesnelerin ismini öğretmede en önemli nokta sık tekrarlar yapmak, nesne hakkında bol bol konuşmaktır. Bak Mehmet sarı bir top var burda. Anne topu masaya koydu. Şimdi aldı ve Mehmet’e attı. şeklinde çocuğunuzla sık sık nesne hakkında konuşun.
  •  Bu aşamada pek çok değişik renk, büyüklük ve dokuda top satın alarak değişik zamanlarda sadece bu toplarla oynayarak çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 − = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>